Past Winners

YearSiteDivisionWinners & Club Score
1959Dedham ClubDivision 1:Mrs. Nies & John Jr69
Division 2:Mrs. Waldinger & Bob Jr92
Division 3:Mrs. Foehl & Stephen40
1960Dedham ClubDivision 1:Mrs. Nies & John Jr70
Division 2:Mrs. Smidt & Joseph70
Division 3:Mrs. Foehl & Stephen46
1961Dedham ClubDivision 1:Mrs. Flynn & John76
Division 2:Mrs. Hood & William87
Division 3:Mrs. Hyde & Kenneth Jr47
1962Dedham ClubDivision 1:Mrs. John Nies & John Jr73
Division 2:Mrs. Griffon & John80
Division 3:Mrs. Dunn & Ronald43
Callaway FltMrs. Smidt & Sydney82
1963Concord CCDivision 1:Mrs. Foehl & John71
Division 2:Mrs. Griffon & John80
Division 3:Mrs. Dunn & Ronald47
Callaway FltMrs. Pinkham & Jeffrey; Mrs. Lamson & Peter71
1964Concord CCDivision 1:Mrs. Foehl & John72
Division 2:Mrs. Scott & Randy82
Division 3:Mrs. Quigley & Brian50
Callaway FltMrs. Sleeper & James72
1965Framingham CCDivision 1:Mrs. Foehl & John83
Division 2:Mrs. Foehl & Stephen84
Division 3:Mrs. Sampsor & Blaine48
Callaway fltMrs. Bick & Tom73
1966United Shoe GCDivision 1:Mrs. Nies & John Jr70
Division 2:Mrs. Bates & Benjamin86
Division 3:Mrs. Stecker & Ray Jr45
1967Chestnut Hill CCDivision 1:Mrs. Watt & Evans77
Division 2:Mrs. Cray & William86
Division 3:Mrs. Weitz & Chris47
1968United Shoe GCDivision 1:Mrs. Waldinger & Robert81
Division 2:Mrs. Karp & Harry86
Division 3:Mrs. McAuliffe & Tony46
1969Essex CCDivision 1:Mrs. Roberts & Joseph80
Division 2:Mrs. Sampson & Blaine84
Division 3:Mrs. Mehlman & Hamilton48
1970Wenham CCDivision 1:Mrs. Lonergan & John72
Division 2:Mrs. Sampson & Blaine67
Division 3:Mrs. Arnold & George35
1971Plymouth CCDivision 1:Leslie Sampson & Blaine81
Division 2:Mrs. Parisi & Chuck90
Division 3:Mrs. Green & Thomas44
1972Framingham CCDivision 1:Mrs. Coleman & James75
Division 2:Mrs. Field & Doug; Mrs. Martini & Richard80
Division 3:Mrs. Wattu & Keith; Mrs. Green & Thomas; Mrs. Sheehan & Jeffrey44
1973Foxborough CCDivision 1:Mrs. Orzechowski & Robert73
Division 2:Mrs. Huntress & William81
Division 3:Mrs. Wattu & Keith44
1974Folly Hill CCDivision 1:Mrs. Mouilson & James74
Division 2:Mrs. Thompson & John81
Division 3:Mrs. Wattu & Keith43
1975Heritage CCDivision 1:Mrs. Dane & Ralph Knight74
Division 2:Mrs. Harney & Thomas75
Division 3:Mrs. Wattu & Keith; Mrs. McNamara & John42
1976Franklin CCDivision 1:Leslie Sampson & Blaine72
Division 2:Mrs. Harney & Thomas84
Division 3:Mrs. Wattu & Keith45
1977Far Corner FarmDivision 1:Leslie Sampson & Blaine73
Division 2:Mrs. Harney & Thomas79
Division 3:Mrs. Gibbons & John51
1978Brae Burn CCDivision 1:Mrs. Hood & William79
Division 2:Mrs. McConnell & Jay82
Division 3:Mrs. Hester & Kevin; Mrs. Tobey & Bruce48
1979Allendale CCDivision 1:Mrs. Sykes & Robert76
Division 2:Mrs. Shea & Richard83
Division 3:Mrs. Tobey & Thomas48
1980Halifax CCDivision 1:Leslie Sampson & Blaine73
Division 2:Mrs. Arnold & John; Mrs. Kenerson & Jack84
Division 3:Mrs. Kenerson & Bruce45
1981Oxford CCDivision 1:Carol Alpers & Jim75
Division 2:Carol Hester & Kevin88
Division 3:Marion Kerrigan & Timothy46
1982Greenfield CCDivision 1:Dorothy Forbes & Chip77
Division 2:Carol Hester & Kevin76
Division 3:Linda Beaulieu & Derek45
1983Pembroke CCDivision 1:Pat Johansson & John; Henrietta Couture & Paul81
Division 2:Josephine Krovitz & Eddie81
Division 3:Paula Ainsworth & Todd53
1984Blue Hill CCDivision 1:Nancey Black & Paul; Barbara Copeland & Richard; Virginia Estes & Bill78
Division 2:Judy Marotta & Gary84
Division 3:Paula Ainsworth & Todd52
1985Oakley CCDivision 1:Deborah Vana & Frank76
Division 2:Judy Marota & Gary77
Division 3:Paula Ainsowrth & Todd49
1986Dedham CCDivision 1:Nuala Pennington & Denis; Sheila Rockwell & Ted78
Division 2:Marion Kerrigan & Timothy81
Division 3:Paula Ainsowrth & Todd45
1987Ellinwood CCDivision 1:Elsie Betourney & Scot74
Division 2:Suzanne Burgess & Jordan; Marion Kerrigan & Timothy85
Division 3:Mary Gale & Michael; Paula Ainsworth & Andrew48
1988Far Corners CCDivision 1:Charlotte Forbes & Scot; Sheila Rockwell & Ted74
Division 2:Ann Mitchell & Jeff79
Division 3:Paula Ainsworth & Andrew46
1989Framingham CCDivision 1:Debbie Vana & Frank74
Division 2:Ann Mitchell & Jeff81
Division 3:Paula Ainsworth & Andrew45
1990Marshfield CCDivision 1:Barbara Copeland & Richard77
Division 2:Ann Mitchell & Jeff81
Division 3:Ruth Ann Holzapfel & Kevin47
1991Bass Rocks CCDivision 1:Pauline Mucciarone & Jeffrey74
Division 2:Paula Ainsworth & Andrew; Rosemary Stocks & Robert85
Division 3:Leslie Belliveau & Alben46
1992George Wright CCDivision 1:Helen Schug & derek76
Division 2:Joanne Monahan & Justin79
Division 3:Mary Gale & Dan38
1993Shaker FarmsDivision 1:Debbie Vana & Frank; Virginia Reid & James74
Division 2:Sheila Frisbie & Jamie; Mary Gale & Mike; Ruth Ann Holzapfel & Mike80
Division 3:Cynthia Friend & Kurt; Ann Windhol & Brien44
1994Glen Ellen CCDivision 1:Judith & Bryan Hughes, Bellevue70
Division 2:Mary & Dan Gale, Tatnuck78
Division 3:Robyn & David St. Clair44
1995Far Corner GCDivision 1:Elizabeth & Lee Craig, Hickory Ridge74
Division 2:Mary & Mike Gale, Tatnuck70
Division 3:Ann & Matt Windhol, Nabnasset38
1996Franklin CCDivision 1:Patricia & Neal Kavanaugh, Franklin75
Division 2:Mary & Mike Gale, Tatnuck71
Division 3:Patty & Brendon Ray, Walpole42
1997Bass RocksDivision 1:Joan & Reese Genser, Belmont72
Division 2:Mary & Mike Gale, Tatnuck75
Division 3:Wendy & Alex Snickenberger, Wellesley44
1998Captain’s (one day)Division 1:Mary & Mike Gale, Tatnuck69
Division 2:Patty & Brendon Ray, Walpole76
Division 3:Tina & Peter Uihlein, New Bedford40
1999Dennis Pines GCDivision 1:Mary & Mike Gale, Tatnuck76
Division 2:Bonnie Walsh & Brian Miller, Ridge; Patty & Brendon Ray, Walpole; Tami & Harry Bane, Kernwood81
Division 3:Joanne & Jake Catlin, Oak Hill43
2000TedescoDivision 1:Mary & Dan Gale, Tatnuck73
Division 2:Tami & Harry Bane, Kernwood76
Division 3:Robyn & Jack St. Clair, Brae Burn45
2001Ferncroft CCDivision 1:Mary & Mike Gale, Tatnuck77
Division 2:Margaret & Samuel Hall, Myopia77
Division 3:Mary Jo & Joe Clark, Charles River41
2002Shaker Hills GCDivision 1:Robyn & David St. Clair, Brae Burn; DeeDee & Peter Bentley, Allendale; Debbie & Frank Jr Vana, Marlborough; Mary & Dan Gale, Tatnuck72
Division 2:Abby & Alex Jeffers, Woodland75
Division 3:Betty & Garrett Arnold, The International41
2003Cranberry ValleyDivision 1:Robyn & David St. Clair, Brae Burn70
Division 2:Robyn & Brett St. Clair, Brae Burn70
Division 3:Elisa Romano & Mike Blair, Nehoiden; Jeanne & Sam Toomey, Allendale43
2004Andover CCDivision 1:Deborah & Jason Michaud, Andover CC74
Division 2:Robyn & Brett St. Clair, Brae Burn78
Division 3:Martha & Kevin Greenhalgh, Woodland47
2005Blue Hill CCDivision 1:Mary & Dan Gale, Tatnuck70
Division 2:Denise & Devin Crowley, Braintree Municipal77
Division 3:Robyn & Jack St. Clair, Brae Burn45
2006Ipswich CCDivision 1:Robyn & Brett St. Clair, Brae Burn; Mary & Dan Gale, Tatnuck76
Division 2:Betty & Garrett Arnold, The International80
Division 3:Mace & Cooper Foehl-Hemphill, Crumpin-Fox46
2007The Georgetown ClubDivision 1:Debbie & Frank Vana, Cyprian Keyes Golf Club71
Division 2:Robyn & Jack St.Clair, Woodland Golf Club77
Division 3:Cathleen & Colin Natale, Ferncroft Country Club43
2008Falll River CCDivision 1:Mary & Dan Gale, Bedrock Golf Club74
Division 2:Kathy & Michael Kasper, Andover Country Club76
Division 3:Kathleen & Colin Natale, Ferncroft Country Club46
2009Kernwood CCDivision 1:Tami & Harrison Bane, Kernwood Country Club72
Division 2:Robyn & Jack St. Clair, Woodland Golf Club83
Division 3:Kathleen & Colin Natale, Ferncroft Country Club42
2010Oak Hill CCDivision 1:Joanne & Jake Catlin, Winchendon School Golf Club73
Division 2:Vicki Staebler & Alec Shanahan, Wedgewood Pines Country Club83
Division 3:Kathleen & Colin Natale, Ferndroft Country Club42
2011Marlborough CCDivision 1:Maureen & Pat Sullivan, Butter Brook Golf Club75
Division 2:Kathleen & Aidan Natale, Ferncroft Country Club84
Division 3:Maureen & Alex Haynes, Hopedale Country Club46
2012Haverhill CCDivision 1:Mary & Dan Gale, Bedrock Golf Club72
Division 2:Kathleen & Aidan Natale, Ferncroft Country Club80
Division 3:Sarah & Tyler Forbes, The Country Club39
2013 Foxborough CCDivision 1:Robyn & David St. Clair, Woodland Golf Club72
Division 2:Sarah & Tyler Forbes, The Country Club83
Division 3:Susan & James Curtin, Eastward Ho!47
2014 The RanchDivision 1:Robyn & David St. Clair, Woodland Golf Club71
Division 2:Kathleen & Colin Natale, Ferncroft Country Club78
Division 3:Susan & James Curtin, Charles River Country Club43
2015Sterling National CCDivision 1:Kathleen & Aidan Natale, Ferncroft Country Club74
Division 2:Gail & Ben Regan, Granite Links Golf Club77
Division 3:Susan & James Curtin, Charles River CC40
2016Granite Links GCDivision 1:Mary & Dan Gale, Bedrock GC70
Division 2:Pam & Mark Kiley, Braintree Municipal GC81
Division 3:Susan & James Curtin, Charles River CC36
2017Waubeeka GLDivision 1:Kathleen & Colin Natale, Ferncroft CC
Division 3:Susan & James Curtin, Charles River CC

Past Results